http://www.retrorankings.com/retrorankings2.png

Pound For Pound Wrestler of the Year

2013- Nick Kee, Scotland County

2012- Tony DeAngelo, Southern Alamance

2011- Chris Caton, Northside Christian

2010- Tyrone Eatmon, Riverside

 

 

4A Wrestler of the Year

2013- Cody Karns, Lake Norman

2012- Dustin Roemer, Pinecrest

2011- Michael Waters, Davie

2010- Marciano Ali, Parkland

 

 

3A Wrestler of the Year

2013- Kacee Hutchinson, Enka

2012- Garrison White, Jay M.Robinson      

2011- Scott Hardiman, Hibriten

2010- Daniel Ownbey, Enka

 

 

2A Wrestler of the Year

2013- Parker Von Egidy, Piedmont

2012- Jesse Doyle, Wheatmore

2011- Cody Roberts, Madison

2010- Kenny Lindsay, First Flight

 

 

1A Wrestler of the Year

2013- Jorge Lima, West Wilkes

2012- J.J. LaPlante, West Wilkes

2011- Shelton Sales, Chatham Central

2010- Shelton Sales, Chatham Central

 

 

NCISAA Wrestler of the Year

2013- Sam Wilson, Charlotte Latin

2012- Chris Caton, Northside Christian

2011- Stout Watson, Forsyth Country Day

2010- Stout Watson, Forsyth Country Day

 

 

Freshman of the Year

2013- David Cline, Jay M.Robinson

2012- Austin Jamison, NW Guilford

2011- Drew Turner, Parkland

2010- Nick Kee, Scotland

 

 

Female Wrestler of the Year

2013- Breonnah Neal, West Forsyth

 

 

Head Coach of the Year

2013- Eddy Clark, Newton Conover

2012- Bobby Shriner, Orange

2011- Maurice Atwood, Parkland

2010- Maurice Atwood, Parkland

 

 

Asst. Coach of the Year

2013- Jamie Belk, Piedmont

2012- Mike Turner, Parkland

2011- Mike Turner, Parkland

2010- Mike Turner, Parkland

 

 

Most Physical

2013- Josh Stephens, Chase

2012- Phazon Roddy, Parkland

2011- Davante Adujar, Jay M.Robinson

2010- Daniel Ownbey, Enka

 

 

Toughest on Top

2013- Dallas Roemer, Pinecrest

2012- Dustin Roemer, Pinecrest

2011- Michael Waters, Davie

2010- Marcus Cain, Parkland

 

 

Hardest to Takedown

2013- Nick Kee, Scotland County

2012- Cody Tysinger, North Davidson

2011- Jovontae Coleman, Parkland

2010- Marciano Ali, Parkland

 

 

Best Athlete

2013- Rodney Shephard, Northern Durham

2012- Chris Walker, Parkland

2011- Antwan Davis, Parkland

2010- Adonis Wright, Parkland

 

 

Toughest from Bottom

2013- Drew Turner, Parkland

2012- Drew Turner, Parkland

 

 

Best Pinner

2013- Nick Quillen, Rosewood

2012- Dustin Roemer, Pinecrest

2011- Brandon Wilkins, Parkland

2010- Shane Brinn, Manteo

 

 

Best Takedown Artist

2013- Parker Von Egidy, Piedmont

2012- Tony DeAngelo, Southern Alamance

2011- Tony DeAngelo, Southern Alamance

2010- Jake McKay, West Forsyth

 

 

Academic Excellence Award

2013- Cary Shields, Glenn & Jack Twomey-Kozak, Orange

2012- Patrick O'Neill, Cardinal Gibbons

2011- Ben Etringer, McMichael

2010- Nate Reynolds, Green Hope

 

 

Person of the Year

2013- Keith Shields, Glenn

2012- Quentin Crosby

2011- Marty Bartram

2010- Jerry Winterton

 

 

Wrestlerette/Scorekeeper of the Year

2013- Danielle Holt, McMichael

2012- Rachel Gallardo, Morehead

2011- Danielle Holt, McMichael

2010- Kayla Johnson, Orange

 

 

Inspirational Wrestler of the Year

2013- Drew Turner & Dakota Jenkins, Parkland

2012- Luke Hampton, Alleghany & Hugo Rubirosa, Jacksonville

2011- Ryan Mash, Alleghany

2010- Alex Sellars, Dudley & Ryan Lewis, Owen

 

 

Best Singlets

2013- Jack Britt Breast Cancer Awareness Singlets